sobota, 15 października 2022

Książka w sprzedaży. Hieronymus Bosch i symbolika zwierząt.

Już jest dostępna w sprzedaży moja najnowsza książka.

Przez wiele lat przygotowywałam się do interpretacji jednego z największych arcydzieł sztuki światowej "Ogród Rozkoszy Ziemskich" Hieronymusa Boscha.

Podróż do Madrytu i bezpośredni kontakt z Dziełem uważam za jedno z najważniejszych doświadczeń związanych z tą pracą.

Kilka lat spędzonych w bibliotekach, czasami przebywałam w czytelniach od rana do wieczora, przeszukiwanie czasem trudno dostępnych woluminów, wszystko zaowocowało w publikację.

"Symbolika zwierząt w obrazie Ogród Rozkoszy Ziemskich Hieronymusa Boscha".

Asumptem do badań nad dziełem sztuki był fakt, że pośród literatury przedmiotu, nawet gdy opisuje ona zwierzęta i ich symbolikę, nie znajdziemy nazw gatunków. Z rzadka wymienione są nazwy ptaków czy popularne symbole związane ze zwierzętami takimi jak kozy, króliki czy konie.

Gdy w jednej z ksiąg przeczytałam o "motylu", który występuje w części środkowej panelu, zwróciłam uwagę na to, że posiada on wyraźne cechy gatunkowe. Jest to Rusałka Pokrzywnik. 

Nic dziwnego, że w książkach pisanych przez historyków sztuki nie odnajdziemy tego typu informacji. Ponieważ większość ludzi zajmujących się sztuką nie posiada wiedzy o Naukach Naturalnych, zoologii. W przeciwieństwie do mnie, gdyż jako dziecko, a potem młoda osoba bardzo mocno byłam zainteresowana biologią. Uczestniczyłam w wielu olimpiadach o tematyce przedmiotowej. Te obserwacje mocno tkwią we mnie, tworząc rdzeń moich doświadczeń z nauką, a także w pewnym sensie pierwotny paradygmat.

Gdy odnalazłam w obrazie ptaka zwanego warzęchą, mój promotor pokonał swoje wewnętrzne zahamowanie, które ustąpiło wobec faktu rzeczywistego przedstawienia ptaka w obrazie.

Hieronymus Bosch


Płaskie dzioby, pokrój ciała, świadczą o przynależności gatunkowej, a odkryłam to ja.

Artykuł w Wikipedii o ptaku:

Warzęcha

Pracując z atlasami zoologicznymi odnalazłam później około 60 gatunków zwierząt. Jest to największy zbiór żywych istot w twórczości malarza.

Oto kilka z nich:

Animal symbolism
Króliki

Hen chicken
Kura i kogut

Niedźwiedź

Peacock Black Woman
Paw

Shell Bosch
Perłoródka rzeczna

Bird Bosch Book
Rudzik, szczygieł, samiec kaczki krzyżówki

Girafee Bosch Eden
Żyrafa

Część mojej książki zawarta w rozdziale 2, tworzy rodzaj słownika symboli zwierząt. Poukładany alfabetycznie spis, który ułatwia zrozumienie symboliki, a także prezentuje spis odnalezionych przeze mnie zwierząt.
W 3 rozdziale interpretuję wiele spośród istniejących symboli, wspominam o zastosowaniu Kabały do tworzenia przestrzeni geometrycznych w obrazie oraz proponuję wiele odczytań, w tym feministyczne oraz antyrasistowskie.

Jestem w stanie zaproponować instytucjom kultury oraz czytelniom lub bibliotekom wykład na temat malarstwa Hieronymusa Boscha.
Kilka wykładów, które wygłosiłam w Warszawie zawsze spotykało się z entuzjazmem publiczności. Oto zapis jednego z nich:


Fragmenty tekstu opublikowałam także na blogu Incredibly Visible:


Książkę w postaci papierowego wydania można zakupić kontaktując się pod adresem e-mail: jule.ross.pl@gmail.com.
Dla księgarń i instytucji kultury możliwe zniżki.

Oto okładka:



Badając nieskończone kontinuum obrazu "Ogród Rozkoszy Ziemskich" stwierdziłam, że wielość możliwych interpretacji tworząca to niezwykłe dzieło, świadczy o jego aktualności.

Badacze, którzy wcześniej tworzyli konstrukcje analityczne wokół obrazu zadziwiają różnorodnością ujęć badawczych.

Istnieją odczytania moralizatorskie, alchemiczne, lingwistyczne, różne przeplatające się wątki związane z seksualnością, wiele bardzo ciekawych dociekań na temat Wielkiej Tajemnicy, do których ja z dumą dokładam swoją cegiełkę. O niektórych rzeczach piszę jako pierwsza i naprawdę czuję się jak pionierka, czasem ledwo zaznaczając drogę możliwych poszukiwań.

Dziękuję wszystkim osobom, które pomogły mi w pracy nad publikacją, umożliwiając jej zaistnienie.

Składam podziękowania władzom uczelni, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, moim profesorom, dziekanowi Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych, mojemu promotorowi oraz recenzentom.

Absolutne wyrazy podziękowania należą się mojemu Mistrzowi, Arnoldowi van der Ananicziusowi, za ogromny doping oraz lokum, które mogłam zajmować bez zmartwień o byt materialny.

Moim rodzicom, ponieważ to oni sprawili, że moje zainteresowania skierowały się ku naukom, dzięki temu, że zostałam wychowana w szacunku do słowa pisanego oraz kulturze doskonalenia umysłu i wyższych wartości.

Jako "bonus track" DZIEWCZYNY!

Czyli o tym co można odczytać u Boscha w sferze MAGII i inne ciekawostki:

KUPA CHRUSTU